74HCT390D,652
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
IC DUAL DECADE RIPP COUNT 16SOIC
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
74HCT390D,652 PDF
Type Description
Series:74HCT
Package:Tube
Part Status:Active
Logic Type:Counter, Decade
Direction:Up
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:4
Reset:Asynchronous
Timing:-
Count Rate:55 MHz
Trigger Type:Negative Edge
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)