74HC390D,653
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16SOIC
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
74HC390D,653 PDF
Type Description
Series:74HC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Logic Type:Counter, Decade
Direction:Up
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:4
Reset:Asynchronous
Timing:-
Count Rate:71 MHz
Trigger Type:Negative Edge
Voltage - Supply:2 V ~ 6.0 V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)