CY7C1372KV25-167AXC
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
DataSheet
CY7C1372KV25-167AXC PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:18Mb (1M x 18)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)