CY7C1460AV25-167AXCT
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
DataSheet
CY7C1460AV25-167AXCT PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Bulk
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:36Mb (1M x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)