AT45D011-JC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 32PLCC
Catalog
Memory
DataSheet
AT45D011-JC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:1Mb (264 Bytes x 512 pages)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:15ms
Access Time:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)