NCV59151DS25R4G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A D2PAK-5
DataSheet
NCV59151DS25R4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Error Flag
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C