LT3022IMSE-1.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A 16MSOP
DataSheet
LT3022IMSE-1.5#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.285V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):3.5 mA
Current - Supply (Max):36 mA
PSRR:66dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad