LP3991TLX-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3991TLX-1.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):4V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.16V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):225 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C