MAX6470TA28AD3+T
Description
IC REG LINEAR FIXED/ADJ POS LDO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX6470TA28AD3+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V (2.8V)
Voltage - Output (Max):5.5V
Voltage Dropout (Max):0.21V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):136 µA
Current - Supply (Max):96 µA
PSRR:-
Control Features:Reset, Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)