LP5907SNX-2.2/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.2V 250MA 4X2SON
DataSheet
LP5907SNX-2.2/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):25 µA
Current - Supply (Max):425 µA
PSRR:90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C