NCV8154MW300300TBG
Description
IC REG LINEAR 3V/3V 10DFN
DataSheet
NCV8154MW300300TBG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V, 3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-, -
Current - Output:300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):200 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)