ADP1754ACPZ-1.8-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 16LFCSP
DataSheet
ADP1754ACPZ-1.8-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 1.2A
Current - Output:1.2A
Current - Quiescent (Iq):800 µA
Current - Supply (Max):1.4 mA
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C