ADP1711AUJZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA TSOT5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP1711AUJZ-2.5-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):1.3 mA
PSRR:69dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)