AP7315Q-33W5-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT25
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7315Q-33W5-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.29V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)