RP115L181B5-E2
Description
IC REG LIN 1.85V 500MA DFN1216-8
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RP115L181B5-E2 PDF
Type Description
Series:RP115x
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.11V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):160 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)