ADP7156ARDZ-2.8-R7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1.2A 8SOIC
DataSheet
ADP7156ARDZ-2.8-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1.2A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad