IFX1763XEJV33XUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 8DSO E-PAD
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
IFX1763XEJV33XUMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):31 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad