AP2111MP-2.5TRG1
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 600MA 8PSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP2111MP-2.5TRG1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 600mA
Current - Output:600mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad