LP3892ET-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-5
DataSheet
LP3892ET-1.5/NOPB PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):8 mA
PSRR:80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C