RT9163-33GG
Manufacturer
Richtek
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RT9163-33GG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C