LA L296-Q2R2-1-0-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED AMBER DIFFUSED 0603 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA L296-Q2R2-1-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:SMARTLED® 0603
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:135mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.30mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:615nm
Wavelength - Peak:622nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.70mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm