NTE30105
Description
LED-YEL/YEL_GRN 5MM 3LEAD
DataSheet
NTE30105 PDF
Part Status:Active
Color:Yellow, Yellow-Green
Configuration:Common Cathode
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:40mcd Yellow, 60mcd Yellow-Green
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Yellow, 2.15V Yellow-Green
Current - Test:20mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:585nm Yellow, 567nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:589nm Yellow, 570nm Yellow-Green
Features:-
Package / Case:Radial - 3 Lead, Formed
Supplier Device Package:5mm
Size / Dimension:5.00mm Dia
Height (Max):10.50mm