SSL-LX20R6ID
Description
LED RED DIFFUSED 6CHIP JUMBO T/H
DataSheet
SSL-LX20R6ID PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:35mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:20.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:6-CHIP JUMBO
Size / Dimension:-
Height (Max):13.50mm