1092QM6-28V
Description
PMI RND .5" LED 28V TAB SMALL DO
DataSheet
1092QM6-28V PDF
Type Description
Series:1092Q
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:3200mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)