Q19P1BZZRYG12E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 12V 19MM PROM R/Y/G
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q19P1BZZRYG12E PDF
Type Description
Series:Q19
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green, Red, Yellow
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V Green, 12V Red, 12V Yellow
Current:20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.75" (19.05mm)
Lens Size:10.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)