3292P-1-100LF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3292P-1-100LF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3292 - Sealed
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.150" H (9.53mm x 3.81mm x 3.81mm)