B62SR13722CC
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 13.7V 300W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
B62SR13722CC PDF
Type Description
Series:B62SR (240W)
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):106V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:13.7V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):22A
Power (Watts):300W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)