PLD-60-2000B
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-30V 2A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLD-60-2000B PDF
Type Description
Series:PLD-60 (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180VAC
Voltage - Input (Max):295VAC
Voltage - Output:18 ~ 30V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OTP, SCP
Ratings:IP42
Operating Temperature:-30°C ~ 45°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.04" L x 2.36" W x 1.24" H (128.0mm x 60.0mm x 31.5mm)