LPV-100-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 4.2A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LPV-100-24 PDF
Type Description
Series:LPV-100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):101 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OVP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Efficiency:88%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)