LPV-150-48
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 3.2A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LPV-150-48 PDF
Type Description
Series:LPV-150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):154 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-25°C ~ 65°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)