WFH160L100JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
911971
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 160W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
WFH160L100JE PDF
Type Description
Series:WFH
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):160W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 220°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)