225WF050
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
913781
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 225W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
225WF050 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):225W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-
Features:-
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:1.130" Dia x 10.500" L (28.70mm x 267.00mm)