USR2C-220RB8
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
Description
RES 220 OHM 6W 0.1% TO220
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
USR2C-220RB8 PDF
Type Description
Series:USR
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:220 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):6W
Composition:Metal Foil
Features:-
Temperature Coefficient:±3ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)