P51-200-S-O-MD-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V
DataSheet
P51-200-S-O-MD-4.5OVP-000-000 PDF
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:MD, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C