JWMW11RCA
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
JWMW11RCA PDF
Type Description
Series:JW
Package:Tray
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPST
Switch Function:On-Off
Current Rating (Amps):10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Red
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 25.00mm x 15.40mm
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
54-508
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V