FP10-2400
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
DataSheet
FP10-2400 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 4.8A, Series 2.4A
Center Tap:No
Power - Max:24VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:72.90mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max):34.93mm