SLPX332M080E3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
921764
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SLPX332M080E3P3 PDF
Type Description
Series:SLPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):101mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.06 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)