RXW222M1EBK-1820S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
938521
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW222M1EBK-1820S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.49 A @ 100 kHz
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)