ZA016MDCM1
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
AUDIO PIEZO IND 6-16V PNL MNT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
ZA016MDCM1 PDF
Type Description
Series:ZA
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:6 ~ 16V
Frequency:3.3kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Chime
Duration:Repeating every 3 Sec
Sound Pressure Level (SPL):75dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:NEMA 3R, 4X, 12
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Terminal Block
Size / Dimension:1.210" Dia (30.74mm)
Height - Seated (Max):2.234" (56.75mm)