LL4151-GS08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD80
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
LL4151-GS08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 50 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C