BZX84-C5V6,235
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW TO236AB
DataSheet
BZX84-C5V6,235 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±5%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C