BTA25H-600CW3G
Description
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC, 60
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA25H-600CW3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):250A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)