VS-GT80DA120U
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 139A 658W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
VS-GT80DA120U PDF
Type Description
Series:HEXFRED®
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):139 A
Power - Max:658 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.55V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.4 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)