FP25R12KS4CBOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 40A 230W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP25R12KS4CBOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
IGBT Type:-
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Power - Max:230 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.7V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.5 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C