FMG2G75US60
Description
IGBT, 75A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FMG2G75US60 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Power - Max:310 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.056 nF @ 30 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)