FS50R12KT4B11BOSA1
Description
FS50R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS50R12KT4B11BOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
Current - Collector (Ic) (Max):50 A
Power - Max:280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.8 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C