FF450R17ME4B11BOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1700V 600A 2500W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF450R17ME4B11BOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):600 A
Power - Max:2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:36 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C