VLS252010HBX-1R0M
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 2.55A 65 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VLS252010HBX-1R0M PDF
Type Description
Series:VLS-HBX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.55 A
Current - Saturation (Isat):3.22A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):65mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:2520
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)