
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 89C |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 80C51 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 60MHz |
| Connectivity: | SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 50 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 68-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of AT89C51ED2-SMRUM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM