
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 20 |
| Program Memory Size: | 3KB (2K x 12) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 72 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16C57-HSI/SS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL